In case you are looking for dissertation writing service malaysia ontario, WeeklyEssay.com is your number one choice. Order a paper from our essay writing service Turistické noviny

Informačný portál regiónu Turiec

Myšlienka dňa:

stem cell research thesis statement. Looking for a world-class essay writing service? We offer every type of essay service for a wide variety of topics. V každej organizácii je vždy aspoň jedna osoba, ktorá vie, o čo ide. Túto treba nájsť a zneškodniť...

how to write a good application essay 30 minutes.Buy good essays.Content Writing Services Usa.Please write my essay for me Všetky myšlienky: nájdete tu

We offer affordable help me write an essay with proven results. Let our professional business plan writers to Create a full-circle business plan

work on papers. College Algebra. Welcome to College Algebra Online! A free online math course. Chapter 1: Lets Get Real.

maly_cepcinObecný úrad Malý Čepčín

 Malý Čepčín 14

038 45 Malý Čepčín

043 / 494 71 21, 490 14 69, Fax: 043 / 494 71 21  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.  

www.malycepcin.mc-free.net

Malý Čepčín je obec v okrese Turčianske Teplice. 

vznik obce Malý Čepčín je datovaný na rok 1254, keď bola obec darovaná Námslavovmu synovi Jánovi. Začiatkom 9. st. objavili veľmožské hroby. V roku 1262 - 1282 sa obec volala KYS MAYUS (Kis Mojš). V obci bola objavená halštanská keramika. V roku 1365 bol daný protest pred konventom v Kláštore pod Znievom proti okupácii Malého Čepčína majiteľmi Pravnianskeho panstva, ktorí si chceli územie Čepčína pričleniť k Borcovej a Dubovému. Okolo r. 1491 sa v obci usadili mútnianski zemania, z ktorých najrozšírenejšia bola vetva Čepčianskych. Na Homôlke v roku 1872 bol odkrytý hrob veľmoža pochovaného v rakve so železným kovaním. V hrobe bol pochovaný aj so svojim koňom. Ľudia sa zaoberali obchodom s drevom, šindľom, pracovali v poľnohospodárstve. V 18. storočí dochádzalo k sporom o užívaní mútnianskych hôr.. okrem zemianskych rodín tu žil menší počet nádenných poľnohospodárskych robotníkov, sluhov a slúžok. 

 

V systéme štátnej správy Malý Čepčín zaujímal len postavenie obce. Mali  iba užšie obecné zastupiteľstvo, ktoré kolektívne rozhodovalo o dôležitých otázkach obce. Do voleného zastupiteľstva patrili richtár, podrichtár, pokladník a prísažní, ktorých počet sa menil. Majetok Malého Čepčína sa okolo roku 1880 hodnotil na 264 zlatých.

 

Významnú úlohu v župnej a obecnej správe v tomto období mali župní a obecní virilisti, ktorí tvorili nevolenú polovicu členstva v župnom výbore a v obecnom  zastupiteľstve. V obecnom zastupiteľstve predstavovali najvplyvnejšiu skupinu obyvateľov  , ktorá bola zložená z bývalých príslušníkov šľachty, majiteľov a árendátorov veľkostatkov, krčmárov a bohatších remeselníkov.

 

Malý Čepčín sa stal sídlom notárskeho úradu, do ktorého patrili obce Bodorová, Borcová, Dvorec, Diviaky, Ivančiná, Kevice, Jazernica, Laclavá, Moškovec, Malý a Veľký Čepčín. Od 1.10. 1899 bol v obci matričný úrad. Prvým matrikárom bol Jozef Ráztocký. V roku 1901 bol v obci zriadený Poštový úrad.

 

Malý Čepčín bol prevažne poľnohospodárskou obcou, v ktorej na jej počet bol dostatok remeselníkov.  V roku 1887 chovali v obci 26 koní, 61 ks hov. Dobytka a 96 ošípaných. Mlynárstvo sa snažilo pokryť potreby bývalých komposesorov a obyvateľov obce.

 

Ohňohasičský spolok, tak sa nazýval spolok hasičov  z obce Malý Čepčín, Bodorová a Kevice, ktorý bol založený 11. 8. 1889 za pomoci mošovského veliteľa Klimačka.
V roku 1860 sa po prvý krát v obci začína vyučovanie , kde vyučoval prvý učiteľ Batis, chudobný zeman, povolaním poctivý obuvník, ktorý vyučoval deti Čepčánych  a niektorých zemanov. V roku 1874 bola v obci postavená jednotriedna budova štátnej školy. Na jej výstavbu finančne prispel Gustáv Čepčiansky. 

Turiec kontakt

Turiec-recepty

Turiec-info

I Want to district manager cover letter! You Have Come to the Right Place! If you came to a deadlock with your task, you shouldnt give up or lose heart e-mail: turiec@turiec.net
Is your dissertation stressing you out? http://wpdalya.com/research-proposal-in-nursing/s from Ultius and have an American writer with a PhD write a sample. 100% original work guaranteed! Prevádzkovateľ: www.web-factory.sk

Neváhajte nás kontaktovať s Vašimi požiadavkami prípadne návrhmi na zlepšenie stránok.
Ďakujeme za všetky Vaše podnety.
Vianočné recepty
Zaváranie - Sterilizovaná zelenina
Recepty na polievky
Recepty na koláče a zákusky
Jedlá z mäsa
Domáce recepty - domáce jedlá
Turiec a história
Charakteristika regiónu Turiec
Obce v regióne Turiec
Turistika v regióne Turiec
Podujatia v regióne Turiec