http://www.funerariaagomes.com/?phd-thesis-on-nutritions Hire at Cheap Price. We are a premium dissertation writing service that meets all your dissertation/thesis requirement. Turistické noviny

Informačný portál regiónu Turiec

Myšlienka dňa:

follow url.com is tracked by us since April, 2011. Over the time it has been ranked as high as 186 299 in the world, while most of its traffic comes from Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete. (Mahátma Gándhí)

college application essay writing service a successful http://www.arianaonline.co.uk/quality-of-life-essay/ committee member and dissertation how to write an application letter head Všetky myšlienky: nájdete tu

Want the best tips on how to hire a writer? We've been doing it for years, and we put together this guide to help you Non Creative Writing for your business.

essay on the development of christian doctrine Dissertation Help Ireland Chennai proofreading thesis design dissertation questionnaire

maly_cepcinObecný úrad Malý Čepčín

 Malý Čepčín 14

038 45 Malý Čepčín

043 / 494 71 21, 490 14 69, Fax: 043 / 494 71 21  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.  

www.malycepcin.mc-free.net

Malý Čepčín je obec v okrese Turčianske Teplice. 

vznik obce Malý Čepčín je datovaný na rok 1254, keď bola obec darovaná Námslavovmu synovi Jánovi. Začiatkom 9. st. objavili veľmožské hroby. V roku 1262 - 1282 sa obec volala KYS MAYUS (Kis Mojš). V obci bola objavená halštanská keramika. V roku 1365 bol daný protest pred konventom v Kláštore pod Znievom proti okupácii Malého Čepčína majiteľmi Pravnianskeho panstva, ktorí si chceli územie Čepčína pričleniť k Borcovej a Dubovému. Okolo r. 1491 sa v obci usadili mútnianski zemania, z ktorých najrozšírenejšia bola vetva Čepčianskych. Na Homôlke v roku 1872 bol odkrytý hrob veľmoža pochovaného v rakve so železným kovaním. V hrobe bol pochovaný aj so svojim koňom. Ľudia sa zaoberali obchodom s drevom, šindľom, pracovali v poľnohospodárstve. V 18. storočí dochádzalo k sporom o užívaní mútnianskych hôr.. okrem zemianskych rodín tu žil menší počet nádenných poľnohospodárskych robotníkov, sluhov a slúžok. 

 

V systéme štátnej správy Malý Čepčín zaujímal len postavenie obce. Mali  iba užšie obecné zastupiteľstvo, ktoré kolektívne rozhodovalo o dôležitých otázkach obce. Do voleného zastupiteľstva patrili richtár, podrichtár, pokladník a prísažní, ktorých počet sa menil. Majetok Malého Čepčína sa okolo roku 1880 hodnotil na 264 zlatých.

 

Významnú úlohu v župnej a obecnej správe v tomto období mali župní a obecní virilisti, ktorí tvorili nevolenú polovicu členstva v župnom výbore a v obecnom  zastupiteľstve. V obecnom zastupiteľstve predstavovali najvplyvnejšiu skupinu obyvateľov  , ktorá bola zložená z bývalých príslušníkov šľachty, majiteľov a árendátorov veľkostatkov, krčmárov a bohatších remeselníkov.

 

Malý Čepčín sa stal sídlom notárskeho úradu, do ktorého patrili obce Bodorová, Borcová, Dvorec, Diviaky, Ivančiná, Kevice, Jazernica, Laclavá, Moškovec, Malý a Veľký Čepčín. Od 1.10. 1899 bol v obci matričný úrad. Prvým matrikárom bol Jozef Ráztocký. V roku 1901 bol v obci zriadený Poštový úrad.

 

Malý Čepčín bol prevažne poľnohospodárskou obcou, v ktorej na jej počet bol dostatok remeselníkov.  V roku 1887 chovali v obci 26 koní, 61 ks hov. Dobytka a 96 ošípaných. Mlynárstvo sa snažilo pokryť potreby bývalých komposesorov a obyvateľov obce.

 

Ohňohasičský spolok, tak sa nazýval spolok hasičov  z obce Malý Čepčín, Bodorová a Kevice, ktorý bol založený 11. 8. 1889 za pomoci mošovského veliteľa Klimačka.
V roku 1860 sa po prvý krát v obci začína vyučovanie , kde vyučoval prvý učiteľ Batis, chudobný zeman, povolaním poctivý obuvník, ktorý vyučoval deti Čepčánych  a niektorých zemanov. V roku 1874 bola v obci postavená jednotriedna budova štátnej školy. Na jej výstavbu finančne prispel Gustáv Čepčiansky. 

Turiec kontakt

Turiec-recepty

Turiec-info

How To Write An Application Letter 015b - Discover basic tips how to receive a plagiarism free themed term paper from a expert provider Use from our inexpensive e-mail: turiec@turiec.net
help with writing artist essay introduction http://klasykaslubna.pl/?cognitive-radio-networks-phd-thesis books help sat essay cheapest essays online Prevádzkovateľ: www.web-factory.sk

Neváhajte nás kontaktovať s Vašimi požiadavkami prípadne návrhmi na zlepšenie stránok.
Ďakujeme za všetky Vaše podnety.
Vianočné recepty
Zaváranie - Sterilizovaná zelenina
Recepty na polievky
Recepty na koláče a zákusky
Jedlá z mäsa
Domáce recepty - domáce jedlá
Turiec a história
Charakteristika regiónu Turiec
Obce v regióne Turiec
Turistika v regióne Turiec
Podujatia v regióne Turiec