watch - We do not reuse ANY custom papers and we do not disclose customers private information. Turistické noviny

Informačný portál regiónu Turiec

Myšlienka dňa:

Are you looking for the trusted essay writing service? Read our Dissertation Abstracts Online Nursings 2018 for choosing the reputed online best essay writing Nežiadaj, aby sa veci diali ako chceš, ale chci, aby sa veci diali tak, ako sa dejú, a bude ti v živote dobre. (Epiktetos)

Read and Download http://www.nbtitanium.com/?deaths-and-births-in-the-world-essay Free Ebooks in PDF format - THE KHAZAR CONVERTS AND POLISH JEWS MOZART BOOK UNDERSTANDING AUTOMOTIVE ELECTRONICS Všetky myšlienky: nájdete tu

Best Dissertation Writers Online for Assistance follow link from the Best Dissertation Writers Online. You will have to complete so many tasks and

Enjoy the best Term Paper Writing Services and get the best Grades. Custom University Papers Writing today by specialists writers at affordable prices only at Term

maly_cepcinObecný úrad Malý Čepčín

 Malý Čepčín 14

comment ecrire une dissertation critique follow link dissertation on critical comprehension skills essay on my house in french 038 45 Malý Čepčín

043 / 494 71 21, 490 14 69, Fax: 043 / 494 71 21  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.  

www.malycepcin.mc-free.net

Malý Čepčín je obec v okrese Turčianske Teplice. 

vznik obce Malý Čepčín je datovaný na rok 1254, keď bola obec darovaná Námslavovmu synovi Jánovi. Začiatkom 9. st. objavili veľmožské hroby. V roku 1262 - 1282 sa obec volala KYS MAYUS (Kis Mojš). V obci bola objavená halštanská keramika. V roku 1365 bol daný protest pred konventom v Kláštore pod Znievom proti okupácii Malého Čepčína majiteľmi Pravnianskeho panstva, ktorí si chceli územie Čepčína pričleniť k Borcovej a Dubovému. Okolo r. 1491 sa v obci usadili mútnianski zemania, z ktorých najrozšírenejšia bola vetva Čepčianskych. Na Homôlke v roku 1872 bol odkrytý hrob veľmoža pochovaného v rakve so železným kovaním. V hrobe bol pochovaný aj so svojim koňom. Ľudia sa zaoberali obchodom s drevom, šindľom, pracovali v poľnohospodárstve. V 18. storočí dochádzalo k sporom o užívaní mútnianskych hôr.. okrem zemianskych rodín tu žil menší počet nádenných poľnohospodárskych robotníkov, sluhov a slúžok. 

 

V systéme štátnej správy Malý Čepčín zaujímal len postavenie obce. Mali  iba užšie obecné zastupiteľstvo, ktoré kolektívne rozhodovalo o dôležitých otázkach obce. Do voleného zastupiteľstva patrili richtár, podrichtár, pokladník a prísažní, ktorých počet sa menil. Majetok Malého Čepčína sa okolo roku 1880 hodnotil na 264 zlatých.

 

Významnú úlohu v župnej a obecnej správe v tomto období mali župní a obecní virilisti, ktorí tvorili nevolenú polovicu členstva v župnom výbore a v obecnom  zastupiteľstve. V obecnom zastupiteľstve predstavovali najvplyvnejšiu skupinu obyvateľov  , ktorá bola zložená z bývalých príslušníkov šľachty, majiteľov a árendátorov veľkostatkov, krčmárov a bohatších remeselníkov.

 

Malý Čepčín sa stal sídlom notárskeho úradu, do ktorého patrili obce Bodorová, Borcová, Dvorec, Diviaky, Ivančiná, Kevice, Jazernica, Laclavá, Moškovec, Malý a Veľký Čepčín. Od 1.10. 1899 bol v obci matričný úrad. Prvým matrikárom bol Jozef Ráztocký. V roku 1901 bol v obci zriadený Poštový úrad.

 

Malý Čepčín bol prevažne poľnohospodárskou obcou, v ktorej na jej počet bol dostatok remeselníkov.  V roku 1887 chovali v obci 26 koní, 61 ks hov. Dobytka a 96 ošípaných. Mlynárstvo sa snažilo pokryť potreby bývalých komposesorov a obyvateľov obce.

 

Ohňohasičský spolok, tak sa nazýval spolok hasičov  z obce Malý Čepčín, Bodorová a Kevice, ktorý bol založený 11. 8. 1889 za pomoci mošovského veliteľa Klimačka.
V roku 1860 sa po prvý krát v obci začína vyučovanie , kde vyučoval prvý učiteľ Batis, chudobný zeman, povolaním poctivý obuvník, ktorý vyučoval deti Čepčánych  a niektorých zemanov. V roku 1874 bola v obci postavená jednotriedna budova štátnej školy. Na jej výstavbu finančne prispel Gustáv Čepčiansky. 

Turiec kontakt

Turiec-recepty

Turiec-info

go here - Top reliable and trustworthy academic writing help. 100% non-plagiarism guarantee of exclusive essays & papers. Compose a timed e-mail: turiec@turiec.net
Hire a website content writer from a trusted website here to write engaging and exciting content for your website or blog. Prevádzkovateľ: www.web-factory.sk

Neváhajte nás kontaktovať s Vašimi požiadavkami prípadne návrhmi na zlepšenie stránok.
Ďakujeme za všetky Vaše podnety.
Vianočné recepty
Zaváranie - Sterilizovaná zelenina
Recepty na polievky
Recepty na koláče a zákusky
Jedlá z mäsa
Domáce recepty - domáce jedlá
Turiec a história
Charakteristika regiónu Turiec
Obce v regióne Turiec
Firmy v Turci
Kontakt
Podujatia v Martine
Tlačové správy mesta Martin