Top recepty na každý deň

Najnovšie zdravé recepty

Vianočné recepty

Hovädzie mäso - recepty

Farbivá pridávané do potravín. Ak nájdete v zložení potravín E-čko ako farbivo nepanikárte. Farbivá v potravinách môžu byť aj prírodné a zdraviu prospešné. Napríklad E100 čo je žlté farbivo kurkumín, získané z rastliny Kurkuma a je skutočne zdraviu prospešné. A takýchto príkladov farbív v potravinách nájdete mnoho. Pozrite si zoznam farbív nižšie.

E173 - Hliník (CI kovový pigment)

KódNázovVyužitieCharakteristika
E173 Hliník (CI kovový pigment) Používa sa na výrobu potravinových obalov, pri ktorých existuje riziko kontaminácie potraviny. Ďalej sa používa k povrchovej úprave cukroviniek (napr. Strieborné guličky na zdobenie tort) alebo v drogérii - vo farbách na vlasy, púder, zubných pastách, antiperspirantoch alebo v tabletkách, ktorým dodáva strieborný vzhľad. V oblastiach s nekvalitnou pitnou vodou sa používajú hliníkové koncovky batérie, ktoré sú schopné z vody odstrániť rôzne farbivá. Hliník v potravinách slúži ako nosič nepriehľadných farbív. Môže sa jednať o hliník ako kov, napr. v prípade hliníkového prášku pre tvorbu strieborných guličiek na ozdobu tort, alebo sa jedná o hliník viazaný v rôznych zlúčeninách. Hliník je prvkom najčastejšie sa vyskytujúcim v prírode (vo vode, pôde i vo vzduchu), zemská kôra ho obsahuje 8,1%. Prirodzene sa nachádza napr. v obilninách, mliečnych výrobkoch, dezertoch, korení, čaji, v niektorých oblastiach v pitnej vode. Potraviny môžu byť hliníkom kontaminované pri styku s hliníkovými príbormi, hrncami, obalmi, a pod. Ak je hliník prijímaný do tela v podobe farbivá, je považovaný za neškodný. Hliník sa v tele rozkladá na fosforečnany a väčšina odchádza z tela von, cca 1% však telo vstrebáva a môže tak spôsobovať alebo zhoršovať problémy s obličkami alebo s pľúcami.

 

E172 - Oxidy a hydroxidy železa

KódNázovVyužitieCharakteristika
E172 Oxidy a hydroxidy železa Používajú sa najmä na farbenie vaječných škrupín, paštét, rybích výrobkov ako sú krevetová a lososová pasta alebo vo zvieracích krmivách. Ďalej v kozmetike - make-upoch alebo v púdroch na tvár. Jedná sa o celý rad prírodných alebo syntetických farbív. Môžu mať farbu od červeno-hnedej cez čierno-oranžovú až po žltú. Nie sú rozpustné vo vode. Nie je známa žiadna informácia o toxicite tohoto farbiva. Železo je potenciálne toxická látka, v tele sa však v tejto forme nevstrebáva. Pri veľkom prijatom množstve však môže silno zaťažiť tráviaci trakt. Citlivým osobám môže spôsobiť vyrážku.

 

E171 - Oxid titaničitý, titanová beloba

KódNázovVyužitieCharakteristika
E171 Oxid titaničitý, titanová beloba Používa sa ako biely pigment do žuvačiek, cukríkov, cukroviniek, želé, džemov alebo do krmív pre zvieratá. Tiež plní funkciu ochrany proti UV žiareniu v potravinových obaloch alebo sa používa ako farbivo do atramentových pier, v papieri, keramike, tabletkách, kozmetike a ďalších výrobkoch. Vyskytuje sa v prírode v mineráloch - ilmenit, leuxocen, rutil. Vyrába sa však rafináciou zo zásob podzemnej rudy. Jedná sa o biele nerozpustné a nepriehľadné farbivo. Nie je rozpustné vo vode ani alkoholu. Nie sú známe žiadne preukázateľné negatívne účinky pri ústnom podaní. V tele sa ťažko absorbuje, napriek tomu možno po použití detekovať stopové množstvo látky v krvi, v mozgu alebo v žľazách.

 

Myšlienka dňa:

The Solution? news. Unlike in the recent past, do my homework for me requests are exceedingly becoming more acceptable. This trend is directly favored by rising numbers of people who are working as they study. In such cases students get overwhelmed with responsibilities that overrun their schedule. Nie je málo času, ktorý máme, ale je veľa času, ktorý nevyužívame. (Seneca)

Všetky myšlienky: nájdete tu

 

Najnovšie recepty

Najnovšie domáce sirupy

Najnovšie liečivé bylinky

Najnovšie šaláty

Turiec kontakt

Turiec-recepty

Turiec-info

2013 the news content and delivery essay. all rights reserved. e-mail: turiec@turiec.net
Pay Someone to Write My Paper we also give importance to the style and topic for your write my paper for me order. Our writers Our gun control research papers Prevádzkovateľ: www.web-factory.sk

Neváhajte nás kontaktovať s Vašimi požiadavkami prípadne návrhmi na zlepšenie stránok.
Ďakujeme za všetky Vaše podnety.
Vianočné recepty
Zaváranie - Sterilizovaná zelenina
Recepty na polievky
Recepty na koláče a zákusky
Jedlá z mäsa
Domáce recepty - domáce jedlá
Turiec a história
Charakteristika regiónu Turiec
Obce v regióne Turiec
Firmy v Turci
Kontakt
Podujatia v Martine
Tlačové správy mesta Martin