Informačný portál regiónu Turiec

Myšlienka dňa:

Nežiadaj, aby sa veci diali ako chceš, ale chci, aby sa veci diali tak, ako sa dejú, a bude ti v živote dobre. (Epiktetos)

Všetky myšlienky: nájdete tu

Gaderská dolina

alebo Gader sa nachádza približne v strede Turca - turčianskej časti Veľkej Fatry. Dnes je jednou z najznámejších dolín Slovenska, nielen preto, že je pohodlnou a zaujímavou prístupovou cestou na Ostredok, Krížnu a ostatné vrcholy hlavného hrebeňa, ale najmä preto, že na tomto pomerne malom území je nahromadené toľko prírodných krás a zaujímavostí. V roku 1921 blatnických rodákov bratov Siakeľovcov, aby v Gaderi nakrútili prvý film o Jánošíkovi. Tu vznikli v tridsiatych a šesťdesiatych rokoch aj časti druhého a tretieho Bielikovho filmu o tomto ľudovom hrdinovi.

Svojráznosť a bohaté geologické členenie Gadera ovplyvnili horotvorné procesy v dávnej minulosti. Zo skalných brál Tlstej, rovnako ako zo štíhlych veží Skalnej sa nám prihovárajú dávne tisícročia. Sivé vápence a biele dolomity sú pozostatkami tropického mora, v ktorom kedysi vznikli. Pod Krížnou našli geológovia úlomky koralových útesov a skamenené ulity dávno vymretých morských živočíchov.

O mohutných horotvorných presunoch, ktoré celé toto územie prekonalo, svedčia impozantné steny zvrásnených vápencov v Konskom dole, na Muráni, početné bralá a previsy v Dedošovej, Lubenej, Sokolove a celý vrcholový amfiteáter Tlstej.

Mesto veží Skalná, vrchol Ostrej, Pekárová a celá južná dolomitická oblasť s Blatnickou a Žarnovickou dolinou priťahujú návštevníkov pitoresknosťou skalných útvarov. Sú to však iba drobné trhlinky v obrovských dolomitoch. Vznikli pri pohybe a tlaku celých krýh, ktoré boli základom pre toto veľké sochárske dielo prírody. Do dnešných tvarov ich potom vymodelovali v priebehu mnohých tisícročí slnko, voda, vietor a mráz.

Odvtedy, čo sa celá oblasť stala súšou, vykonala voda veľkolepé dielo najmä vo vápencoch. Početné jaskyne, skalné dutiny, bralá, terasy, stĺpy, brány a tunely sa tu striedajú s impozantnými vežami dolomitov a nápadne kontrastujú s hladkými bridličnatými hrebeňmi susednej Necpalskej doliny, či hôľnym hrebeňom Ostredka a Krížnej, ktorý dolinu uzatvára.

Turiec kontakt

Turiec-recepty

Turiec-info

e-mail: turiec@turiec.net
Prevádzkovateľ: www.web-factory.sk

Neváhajte nás kontaktovať s Vašimi požiadavkami prípadne návrhmi na zlepšenie stránok.
Ďakujeme za všetky Vaše podnety.
Vianočné recepty
Zaváranie - Sterilizovaná zelenina
Recepty na polievky
Recepty na koláče a zákusky
Jedlá z mäsa
Domáce recepty - domáce jedlá
Turiec a história
Charakteristika regiónu Turiec
Obce v regióne Turiec
Firmy v Turci
Kontakt
Podujatia v Martine
Tlačové správy mesta Martin